קפאין וזיכרון

מחקרים רבים מוכיחים כי לקפאין יש יתרונות בריאותיים רבים. המחקר האחרון שפורסם בכתב העת Nature Neuroscience, מצביע על העובדה לפיה מינון של קפאין לאחר מפגש לימודים מסייע לשיפור הזיכרון לטווח הארוך.

צוות המחקר, בראשות דניאל בורוטה מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, מציין כי למרות שמחקרים קודמים ניתחו את השפעות הקפאין כמשפר יכולת קוגנטיבית, השאלה האם קפאין יכול להשפיע על הזיכרון לטווח הארוך, לא נחקרה ביסודיות. על מנת לברר סוגיה זו, המדענים ניתחו נתונים שהתקבלו מ-160 משתתפים בגילאים שבין 18 לשלושים.

ביום הראשון של המחקר, המשתתפים צפו בתמונות של אובייקטים שונים והתבקשו לזהותם כפריטים השייכים לפנים הבית או כפריטים השייכים לסביבה חיצונית. זמן קצר לאחר משימה זו, חולקו המשתתפים באקראי לקבוצות.

קבוצה אחת קיבלה טיפול של מאתיים מיליגרם קפאין בצורת גלולה, והקבוצה השניה קיבלה פלצבו. למחרת, הוצגו למשתתפים אותן תמונות, כמו גם מספר תמונות חדשות. המדענים ביקשו מהם לזהות אם התמונות היו "חדשות", "ישנות", או זהות לתמונות המקוריות.

מנת מאתיים מיליגרם קפאין משפרת את הזיכרון

כתוצאה מניסוי זה, מצאו המדענים כי הנבדקים שנטלו קפאין הפגינו כישורים טובים יותר בזיהוי התמונות הדומות, בהשוואה למשתתפים שנטלו פלצבו. יחד עם זאת, החוקרים מציינים כי שתי הקבוצות יכלו להבחין במדויק בתמונות ישנות או חדשות.

צוות המחקר ערך ניסויים נוספים באמצעות מינוני מאה ושלוש מאות מיליגרם קפאין. הם מצאו כי הביצועים היו טובים יותר לאחר מנת מאתיים מיליגרם, בהשוואה למינון של מאה מיליגרם, אבל לא נמצא שיפור לאחר מנת שלוש מאות מיליגרם קפאין, לעומת מאתיים מיליגרם. לפיכך הסיקו המדענים כי מינון של לפחות מאתיים מיליגרם קפאין נדרש לבחינת השפעת שיפור הזיכרון.

הצוות גילה גם כי ביצועי זיכרון לא השתפרו כשהמשתתפים קיבלו קפאין שעה לפני ביצוע בדיקת זיהוי התמונות. המדענים סבורים כי ממצאים אלו נובעים מאפשרויות רבות היכולות להסביר את הדרך בה קפאין משפר את הזיכרון לטווח הארוך.

לדוגמא, הם סבורים כי קפאין עשוי לחסום מולקולה הנקראת אדנוזין, ומונע ממנה לעצור את תפקוד הנוראפינפרין, הורמון שהוכח כבעל יכולת השפעות חיוביות על הזיכרון. הם ציינו כי דרוש מחקר נוסף כדי להבין טוב יותר את המנגנונים שבאמצעותם קפאין משפיע על הזיכרון לטווח הארוך.

סיכונים ויתרונות פוטנציאליים בצריכת קפאין

מחקרים רבים הוכיחו כי קפאין מציע יתרונות בריאותיים. בשנת 2014, דיווח עולם הרפואה על מחקר המצביע על העובדה לפיה משקאות המכילים קפאין מפחיתים את הסיכון למחלת כבד, ואילו מחקר אחר הוכיח כי שתיית שתיים עד ארבע כוסות קפה ביום מפחיתה את הסיכון להתאבדות.

אך אלו אינן כל החדשות הטובות. מחקר אחר מצביע על העובדה לפיה ממריץ משבש שעות דפוסי שינה לאחר הצריכה, ומחקר אחר הוכיח כי קפאין הנצרך ממשקאות אנרגיה עלול לשנות את תפקוד הלב.

בנוסף כדאי לקרוא על:

ההשפעות החיוביות של קפאין על הזיכרון – ממצאי מחקר מאוניברסית ג'ונס הופקינס

מנה קטנה של קפאין מאיצה את הזיכרון – ממצאי מחקר שפורסם ב'פורבס'

 

Published on  October 1st, 2015